Uczucie niepokoju bez powodu – czy aby na pewno? Sprawdź możliwe przyczyny!

Czy to na pewno uczucie niepokoju bez powodu? Choć czasem może wydawać się, że nie ma konkretnej przyczyny, to warto się temu przyjrzeć. Źródła uczucia niepokoju można szukać nawet w trudnych doświadczeniach z przeszłości, czy traumatycznym okresie dzieciństwa. W poniższym wpisie rozwinę to zagadnienie, opowiem o najczęstszych przyczynach i swoich doświadczeniach związanych z tym zagadnieniem. Przeczytaj, szczególnie jeśli odczuwasz ciągłe uczucie lęku i niepokoju oraz szukasz konkretnych rozwiązań. 

Uczucie niepokoju bez powodu
@wirestock
  • Warto zastanowić się, czy to na pewno uczucie niepokoju bez powodu — często przyczyna leży głęboko w naszej psychice. 
  • Zwróć uwagę na akapit „uczucie niepokoju — przyczyny”, który może pomóc Ci zrozumieć ewentualne źródło problemu. 
  • Jeśli powodem jest depresja, lęki i fobie, warto skonsultować objawy z lekarzem, szczególnie jeśli to ciągłe uczucie lęku i niepokoju.
  • Czasem pojawia się też uczucie niepokoju po kawie. Dlatego warto ograniczyć ilość kofeiny lub nawet rozważyć picie wersji bezkofeinowej.

Zobacz podobny wpis o poczuciu pustki w życiu

Uczucie niepokoju — na czym polega?

Ciągłe uczucie lęku i niepokoju jest dość powszechnym zjawiskiem. Okazuje się jednak, że zdefiniowanie go nie jest takie proste. Każdy z nas w jakimś stopniu tego doświadcza, co nie jest żadną anomalią. Problem pojawia się w momencie, gdy występuje zbyt często i utrudnia nam codzienne funkcjonowanie.

Jednocześnie, odczuwanie niepokoju wewnętrznego u każdego może wyglądać inaczej. Częste objawy, to dyskomfort, rozdrażnienie i problemy ze snem. Możemy też rozpoznać niepokój w ciele — np. drżenie rąk, nadmierna potliwość, bóle lub zawroty głowy.

Uczucie niepokoju — przyczyny

Przede wszystkim warto wspomnieć niepokój może być związany z lękiem lub zamartwianiem się. Warto się zastanowić, czy w najbliższym czasie nie byłyśmy narażone na stres i trudne sytuacje.

Wszystko zależy nie tylko od naszych predyspozycji (psychika, odporność na stres), ale też przeszłości i tego, z czym musiałyśmy się mierzyć. Bardzo często źródła można dopatrzyć się w trudnym dzieciństwie i naszych relacjach z opiekunami, którzy być może byli źródłem naszego ręku. Mogłyśmy też nigdy nie nauczyć się skutecznych sposobów na radzenie sobie z trudnościami. Następstwem może być niestety częste odczuwanie lęku i uczucia niepokoju. Inne przyczyny to:

  • depresja,
  • zespół lęku pourazowego (PTSD),
  • zespół lęku uogólnionego (GAD),
  • zespół lęku napadowego,
  • fobia (np. społeczna),
  • zaburzenia obsesyjno-kompulsywne,
  • zaburzenia lękowe i nerwica.

Zobacz podobny artykuł Flashbacki z przeszłości i inne objawy PTSD

Niepokój, a zaburzenia lękowe

Osoby, które zmagają się z zaburzeniami lękowymi, mają poczucie, że całe ich życie, to jedno wielkie zmartwienie. Często wydaje im się, że doświadczają uczucia niepokoju bez powodu. W rzeczywistości może być tak, że przestały zwracać uwagę na to, co wywołuje u nich tę emocję, ponieważ doświadczają jej niemal codziennie. Niestety zaliczam się do tych osób.

Warto prowadzić osobisty dziennik i możliwe regularnie zapisywać wszystkie niekomfortowe sytuacje, nawet te niepozorne. Zauważyłam, że dzięki temu łatwiej znaleźć mi źródło niepokoju, co pozwala skuteczniej walczyć z lękiem.

Jeśli doświadczasz lęku na co dzień i obniża on jakość Twojego życia, postaw pierwszy krok i odwiedź lekarza psychiatrę. Tym bardziej, jeśli towarzyszą temu objawy depresji i ciągłe uczucie lęku i niepokoju. Pamiętaj, to żaden wstyd.

Uczucie niepokoju bez powodu — czy to możliwe?

Powyżej opisałam najczęstsze przyczyny występowania tego zjawiska. Choć często może wydawać się nam, że to, co doświadczamy, to uczucie niepokoju bez powodu, warto przyjrzeć się sytuacjom, które mogą to wywoływać.

Na początku ciężko doszukać się przyczyn, ale nawet jeśli w tym momencie nie doświadczamy stresu, to powodem uczucia niepokoju może być nasza przeszłość, złe wzorce zachowań i radzenia sobie z trudnościami. 

Jeśli spożywasz kofeinę, warto zastanowić się, czy dotyczy Cię uczucie niepokoju po kawie. Nie jest tajemnicą, że kofeina stymuluje układ nerwowy i pracę mózgu. Po spożyciu kawy dochodzi do zwiększenia adrenaliny w organizmie.

Adrenalina to hormon produkowany przez nasze ciało podczas walki o życie i zwiększonego lęku. Za sprawą przedłużonego wydzielania adrenaliny możemy nie tylko bardziej się stresować, ale też doświadczać niepokoju. Warto spróbować odstawić kofeinę lub ograniczyć jej ilość, jeśli obserwujesz uczucie niepokoju po kawie. W ten sposób sprawdzisz, czy to ona jest źródłem Twojego gorszego samopoczucia.

Podsumowanie

Nawet jeśli może nam się wydawać, że niepokój występuje bez powodu, warto przyjrzeć się nie tylko aktualnej sytuacji w życiu, ale też przeszłości. Pamiętaj  też, że każdy z nas od czasu do czasu tego doświadcza, jednak najczęściej dzieje się to na skutek stresującej sytuacji.

Jeśli odczuwasz ciągłe uczucie lęku i niepokoju, nie zwlekaj i udaj się do specjalisty. Może być to psycholog, który pomoże znaleźć Ci przyczyny.

 Źródła: healthline, https://odzywianie.hellozdrowie.pl/czujesz-niepokoj-nie-mozesz-spac-to-moze-znaczyc-ze-pijesz-za-duzo-kawy/, https://www.medicover.pl/objawy/niepokoj/

 

Tworzę dla Was treści to moja pasja – poświęcam mnóstwo czasu na dbanie o wartość merytoryczną zarówno moich wpisów, jak i postów w social media. Jeśli lubisz moje treści, zerknij tutaj: buycoffee.to/ bezproblemowa i kup mi wirtualną kawę!

 

Newsletter Bezproblemowa blog o ADHD i depresji

Chcesz planer tygodniowy? Zapisz się do Newslettera!

Dostaniesz ode mnie plik do pobrania, który możesz wydrukować. Nie wysyłam spamu! Co dwa tygodnie wyślę do Ciebie dodatkowy artykuł, który dedykowany jest tylko moim subskrybentkom. 🙂

Klikając „zapisuję się”, akceptujesz politykę prywatności.

Udostępnij ten wpis!

Bezproblemowa

O mnie

Mam na imię Ola i od ponad 6 lat mieszkam w Krakowie, choć pochodzę z Mazur. O przeprowadzce na drugi koniec Polski marzyłam od dziecka i śmiało mogę powiedzieć, że była to jedna z najlepszych decyzji w moim życiu.

Na co dzień pracuję jako SEO copywriterka dla branży E-commerce i z dumą stwierdzam, że należę do tych szczęśliwców, którzy kochają swoją pracę.

» Więcej

Poza tym jestem pasjonatką bezmięsnego jedzenia, roślinek, tematyki true crime, a także odwiedzania nowych miejsc. Moja ciekawość świata się tu nie kończy się, bo uwielbiam odkrywać i wciąż próbować nowych rzeczy.

» Mniej

Najnowsze posty

Masz jakieś pytania?
Skontaktuj się ze mną!

Ten post ma 5 komentarzy

  1. przystanek_marzenia

    Dziękuję za pościk.
    Uczucie lęku i niepokoju jest częstym zjawiskiem, był moment, że nie czucie tych emocji było dla mnie dziwne!
    Trudna droga przed osobą, która próbuje sobie z tym poradzić.
    Ponieważ lęk i strach często towarzyszy nam na nieznanych wodach – gdy problemy się nasilają i w życiu, każdy krok jest poprzedzony lękiem o utonięcie lub wpadnięcie na minę.
    Bardzo dobrze ujęłaś temat. Można się rozpisywać i rozpisywać jeszcze dużo ale jest to taka dobra pigułka w jednym niedużym poście.

    Pozdrawiam cię serdecznie i twórz dalej. Jak tylko będzie u mnie lepiej w przyszłym miesiącu – postawię ci KAWUSIE! Wirtualną niestety ale postawie.
    Dziękuję za to, że jesteś.
    Życzę także z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia Wszystkiego Dobrego i DUŻO zdrówka. 😀

    1. Aleksandra

      Oj tak, często podczas pisania muszę się stopować, aby nie pisać w nieskończoność. To są te tematy, o których rozmowa może trwać wieki. Jestem wdzięczna i miło mi, że dodajesz swoje spostrzeżenia. Przytulam i również dziękuję za to, że jesteś. Wszystkiego, co najlepsze — nie tylko z okazji świąt, ale zawsze <3

Dodaj komentarz