Uczucie pustki w życiu – jak je zwalczyć i odzyskać szczęście?

Na czym polega uczucie pustki w życiu? Zjawisko to trudno jest jednoznacznie określić, jednak niektórzy opisują je jako brak motywacji do działania, znudzenie każdą czynnością, lub nawet fizyczne odczucie w formie zmęczenia i osłabienia. Jak poradzić sobie z uczuciem pustki i kiedy powinnyśmy zacząć się niepokoić? W dzisiejszym wpisie poruszam szerzej ten temat, ponieważ jest mi bardzo bliski.

Uczucie pustki w życiu – czy to normalne?

Na wstępie warto zaznaczyć, że uczucie pustki nie zawsze jest powodem do niepokoju. Zdarza się, że jest to przejściowe odczucie, które może zdarzyć się każdej z nas.

Jednak kiedy uczucie to występuje chronicznie, może być powodem do niepokoju.  Zdarza się, że występuje nawet u ludzi, którzy z pozoru nie mają powodów do zmartwień. Pustka bowiem pochodzi z wewnątrz i nie zawsze jest związana z tym, co aktualnie dzieje się w naszym życiu.

Jakie są przyczyny uczucia pustki?

Najważniejsze jest to, w jaki sposób postrzegasz swoją rzeczywistość. Obiektywnie może wydawać się, że nie masz powodów do niepokoju. Jednak jeśli sama jesteś niezadowolona ze swojego życia lub wciąż uważasz, że mogłoby być lepiej, warto zastanowić się nad przyczynami tego uczucia.

Często sprawcą jest stres, szczególnie ten intensywny. Wbrew pozorom, nasz organizm musi zużyć wtedy mnóstwo energii – stres jest dla niego walką o przetrwanie, co może skutkować poczuciem pustki.

Trudne sytuacje życiowe także skutkują zużywaniem ogromnych ilości zasobów emocjonalnych. Mózg przyzwyczaja się do przeżywania trudnych uczuć, dlatego po stanie nieustannego stresu i smutku możesz odczuwać pustkę spowodowaną wypaleniem emocjonalnym.

Pamiętaj, że jest to stan wewnętrzny – tylko Ty możesz nim zarządzać i kształtować swój sposób myślenia. Jak dobrze wiesz, nie jest to takie proste, ale jest kilka sposobów na poradzenie sobie z tym.

Brak satysfakcji z życia, a uczucie pustki

Chroniczne uczucie pustki w życiu może występować też u osób, które nie mają żadnej satysfakcji ze swojej codzienności. Praca bez perspektyw, toksyczny związek, nieplanowane macierzyństwo, nieudany wybór studiów to bardzo częste przyczyny wypalenia i uczucia pustki.

Warto pamiętać, że jesteśmy ludźmi – to normalne, że nasze cele się zmieniają. Czasem może wystarczyć jedynie zmiany rutyny lub pomoc najbliższych w realizacji niektórych zadań. Nie musisz czuć się winna za to, że Twoje upodobania na ten moment są inne niż kilka lat wcześniej. To zupełnie naturalne – zrób sobie przestrzeń do zmian lub poszukaj nowego celu. Dzięki temu masz szansę nie tylko pozbyć się uczucia pustki, ale też zacząć czerpać radość ze swojego życia.

Depresja i inne trudności

Depresja jest chorobą, która dotyka coraz większą część populacji. To właśnie ona jest bardzo częstą przyczyną poczucia pustki. Brak siły i motywacji na wykonywanie czynności i chroniczny smutek z pewnością nie sprzyjają naszemu samopoczuciu.

Jeśli podejrzewasz u siebie depresję – zgłoś się o pomoc do lekarza psychiatry. Będzie on mógł się przyjrzeć Twoim problemom i doradzić najlepsze rozwiązanie. Często okazuje się, że osoby, które przez dłuższy czas przeżywają uczucie pustki, cierpią na zaburzenia lękowe, depresyjne lub spełniają kryteria diagnostyczne osobowości z pogranicza (borderline). Zamiast diagnozować się w domowym zaciszu, warto zasięgnąć opinii zaufanego specjalisty.

Złe metody radzenia sobie z pustką

Naturalne jest, że chcesz jak najszybciej wypełnić pustkę, by poczuć się lepiej. Jednak nie wszystkie sposoby są dobre. Co więcej, mogą prowadzić nawet do pogorszenia Twojego samopoczucia. Często sięgamy po nie intuicyjnie, by jak najszybciej zniwelować uczucie pustki w życiu. Wiem, co mówię, sama byłam specjalistką od złych sposobów radzenia sobie z trudnościami. Co takiego robiłam?

Z perspektywy czasu uważam, że chyba najgorszą metodą było wchodzenie w przypadkowe relacje. Robiłam to bardzo długo i wyszłam z tego mocno pokiereszowana. Co gorsza, nie jestem w tym odosobniona. Ogromna ilość osób szuka związku, by tylko w końcu coś poczuć i załatać ogromną dziurę wypaloną przez tragiczny stan emocjonalny. Gdy nie jesteśmy świadome, dlaczego to robimy, może wydawać się, że problemu nie ma i to naturalne, że chcemy być kochane. Ja przejrzałam na oczy po upływie dłuższego czasu i dopiero wtedy zrozumiałam, że nie tędy droga.

Smutki zatapiałam też w jedzeniu, do tego stopnia, że obecnie zmagam się z zaburzeniami odżywiania i ciężko pozbyć mi się nawyku zajadania pustki. Dlatego też powtarzam, że warto szybko reagować na taki stan emocjonalny, szczególnie jeśli dotychczasowo obierane metody nie są dla Ciebie dobre.

Na mojej liście złych metod radzenia sobie z uczuciem pustki mam też zachowania ryzykowne, pod wpływem impulsu. One mogą objawiać się u każdego w rozmaity sposób, dlatego nie ma sensu rozwodzić się nad tą kwestią. Zastanówmy się lepiej, jak skutecznie radzić sobie z pustką.

Sprawdź też powiązany wpis: https://bezproblemowa.pl/depresja/co-robic-gdy-mam-wszystkiego-dosc/.

Jak radzić sobie z uczuciem pustki w życiu?

Pamiętaj, że poczucie pustki w życiu wywodzi się przede wszystkim z naszej przeszłości. Najważniejsze jest zrozumienie źródła problemu – tylko wtedy będziesz w stanie skutecznie sobie z nim poradzić.

Przede wszystkim przeanalizuj, co do tej pory robiłaś, by wypełnić pustkę. Poza kwestiami, które wymieniłam w poprzednim akapicie, warto unikać:

  • Alkoholu
  • Narkotyków
  • Kompulsywnych zakupów.

W moim przypadku skuteczne okazało się zapisywanie w zeszycie tego, co czuję. Pisałam nie tylko o codzienności, ale też o moich marzeniach i planach. Dzięki codziennym zapiskom czułam się o wiele lepiej. Nabrałam poczucia sensu i miałam wrażenie, że lepiej rozumiem sama siebie. Nie wiem, czy ta metoda sprawdzi się też u Ciebie, ale na pewno warto spróbować! Na pewno pomogło też mi ustanowienie swoich celów życiowych oraz systematyczne oddawanie się swojemu hobby (realizuję je między innymi, pisząc ten wpis).

Jeśli żadne metody się nie sprawdzają w Twoim przypadku, warto sięgnąć po profesjonalną pomoc. Psycholog będzie mógł pomóc Ci w dostosowaniu najlepszych sposobów radzenia sobie z uczuciem pustki. W rzeczywistości jest ich mnóstwo – wystarczy spróbować. Trzymam kciuki za każdą z Was z osobna!

Źródła: https://www.pokonajlek.pl/uczucie-pustki/, https://www.sensity.pl/uczucie-pustki-emocjonalnej-przyczyny-zapobieganie/, własne doświadczenia.

Chcesz wesprzeć moje działania? Postaw mi wirtualną kawę! 

Tworzę dla Was treści z pasji – poświęcam mnóstwo czasu na dbanie o wartość merytoryczną swoich wpisów i postów na social media. Jeśli lubisz moje treści, zerknij tutaj: buycoffee.to/ bezproblemowa

Newsletter Bezproblemowa blog o ADHD i depresji

Chcesz planer tygodniowy? Zapisz się do Newslettera!

Dostaniesz ode mnie plik do pobrania, który możesz wydrukować. Nie wysyłam spamu! Co dwa tygodnie wyślę do Ciebie dodatkowy artykuł, który dedykowany jest tylko moim subskrybentkom. 🙂

Klikając „zapisuję się”, akceptujesz politykę prywatności.

Udostępnij ten wpis!

Bezproblemowa

O mnie

Mam na imię Ola i od ponad 6 lat mieszkam w Krakowie, choć pochodzę z Mazur. O przeprowadzce na drugi koniec Polski marzyłam od dziecka i śmiało mogę powiedzieć, że była to jedna z najlepszych decyzji w moim życiu.

Na co dzień pracuję jako SEO copywriterka dla branży E-commerce i z dumą stwierdzam, że należę do tych szczęśliwców, którzy kochają swoją pracę.

» Więcej

Poza tym jestem pasjonatką bezmięsnego jedzenia, roślinek, tematyki true crime, a także odwiedzania nowych miejsc. Moja ciekawość świata się tu nie kończy się, bo uwielbiam odkrywać i wciąż próbować nowych rzeczy.

» Mniej

Najnowsze posty

Masz jakieś pytania?
Skontaktuj się ze mną!

Ten post ma 6 komentarzy

Dodaj komentarz