Praca a zdrowie psychiczne – jak duży wpływ na samopoczucie ma wybór zajęcia?

Wybór odpowiedniej pracy zarobkowej jest jednym z najważniejszych kroków, jakie podejmuje człowiek w swoim życiu. Odpowiednio wybrane zajęcie może przynieść wiele korzyści, nie tylko materialnych. Wśród nich warto wymienić satysfakcję z wykonywanej pracy, rozwój kariery czy uczenie kompetencji interpersonalnych. Nieodpowiedni wybór pracy może mieć negatywny wpływ na zdrowie psychiczne człowieka. Jakie to może mieć skutki? Jaka praca dla osoby z depresją będzie najlepsza? O tym w dzisiejszym artykule.

praca a zdrowie psychiczne, praca a depresja

Może Cię zainteresować artykuł „Uczucie pustki w życiu – jak je zwalczyć i odzyskać szczęście?

Praca a zdrowie psychiczne — tytułem wstępu

W idealnych warunkach praca powinna być źródłem zadowolenia i spełnienia. Niestety — często jest przyczyną stresu, niepokoju, a nawet depresji. Zbyt wysokie wymagania ze strony pracodawcy, brak możliwości rozwoju zawodowego, niskie wynagrodzenie czy konflikty ze współpracownikami to tylko niektóre z czynników, które mogą wpłynąć na stan zdrowia psychicznego. Nie zawsze jednak możemy temu zapobiec, dlatego ciężko udzielić uniwersalnej wskazówki, jak się przed tym uchronić. Jest jednak kwestia, na którą w pewnym stopniu mamy wpływ — wybór profesji.

Nietrafiony wybór zawodu i brak satysfakcji z wykonywanego zajęcia może w dłuższej perspektywie odbić się na zdrowiu psychicznym. Osoby pracujące w zawodach, które nie odpowiadają ich predyspozycjom, zainteresowaniom czy potrzebom, mogą doświadczać chronicznego stresu, wypalenia zawodowego i obniżonego nastroju. Praca, która nie daje satysfakcji, jest często głównym powodem nieszczęścia i niezadowolenia w życiu. Jak się przed tym uchronić i zrobić to dobrze?

Jak wybrać odpowiedni zawód na miarę swoich potrzeb?

Wybór zawodu ma ogromny wpływ na nasze przyszłe życie zawodowe, stabilność finansową i satysfakcję z pracy. Dlatego warto zastanowić się, jak wybrać odpowiedni zawód, który będzie odpowiadał naszym predyspozycjom, umiejętnościom, zainteresowaniom i celom. Poniżej kilka wskazówek:

  1. Rozpoznaj swoje predyspozycje i umiejętności — przed podjęciem decyzji o wyborze zawodu, warto dokładnie przeanalizować swoje predyspozycje i umiejętności. Na początek zastanów się, jakie przedmioty lub tematy w szkole/na studiach sprawiały Ci największą przyjemność. Zwróć też uwagę na swoje naturalne zdolności i talenty, takie jak kreatywność, logiczne myślenie, umiejętność pracy z ludźmi czy zdolność do organizacji pracy.
  2. Zastanów się nad swoimi zainteresowaniami i pasjami — pomyśl, co naprawdę Cię interesuje i sprawia Ci przyjemność. Czy interesujesz się nauką, sztuką, sportem, modą a może technologią? Wybierając zawód, który jest związany z Twoimi zainteresowaniami, masz szansę na szczęśliwe i satysfakcjonujące życie.
  3. Przemyśl swoje cele i wartości — podczas wyboru zawodu warto również zastanowić się nad swoimi celami i wartościami. Czy chcesz pracować dla siebie, dla innych czy dla dobra społeczeństwa? Czy zależy Ci bardziej na stabilności finansowej czy na możliwości rozwoju zawodowego? To ważne pytania, które mogą Cię naprowadzić na właściwą drogę. Warto wybrać zawód, który jest zgodny z Twoimi celami i wartościami, ponieważ pozwoli to na utrzymanie długotrwałej motywacji do pracy i zaangażowania.
  4. Poznaj rynek pracy — przed podjęciem decyzji o wyborze zawodu warto również zaznajomić się z rynkiem pracy. Dowiedz się, jakie są perspektywy zatrudnienia w wybranym zawodzie oraz jak kształtują się średnie zarobki. Warto również sprawdzić wymagane kwalifikacje i umiejętności, aby wiedzieć, co jeszcze należy podszkolić.

Praca a depresja — to warto wiedzieć

Depresja jest poważnym zaburzeniem zdrowia psychicznego, które może znacznie wpłynąć na codzienne funkcjonowanie. Jednym z ważnych czynników wpływających na nasze samopoczucie jest praca, dlatego wybór odpowiedniego zajęcia może mieć znaczący wpływ na rozwój choroby i proces leczenia.

Osoby z depresją często doświadczają problemów z koncentracją, motywacją i produktywnością. W związku z tym praca powinna być dobrana tak, aby była łatwa do wykonania i nie wymagała dużego wysiłku psychicznego. Z drugiej strony, powinna też przynosić satysfakcję i poczucie sensu, co może pomóc w leczeniu depresji.

Sprawdź również artykuł „Co robić gdy mam wszystkiego dość? Stagnacja życiowa i inne skutki stanów depresyjnych

Jaka praca dla osoby z depresją?

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jaka praca dla osoby z depresją będzie najlepsza, muszę Cię uprzedzić, że nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od Twojego charakteru, predyspozycji, ale i ograniczeń. Postaram się jednak udzielić krótkich wskazówek, które mam nadzieję, choć trochę naprowadzą Cię na właściwy tor.

Dobrym wyborem może okazać się szeroko pojęta praca biurowa ze względu na znikomą ilość wysiłku fizycznego. Każdy, kto ma depresję, wie, jak bardzo ta choroba odbiera siły do działania. Praca biurowa często wymaga także współpracy z innymi pracownikami, co pozytywnie wpływa na kontakty społeczne.

Aby podjąć taką pracę, zastanów się, jaki rodzaj zadań możesz wykonywać w biurze. Znasz dobrze Excela? A może masz dryg do telefonicznej lub mailowej obsługi klienta? Warto dokładnie przeanalizować swoje możliwości, co może stać się fundamentem pod ciekawą i spokojną pracę.

Jeśli z kolei czujesz, że w depresji pomaga Ci duża ilość ruchu, wybierz pracę fizyczną. Pamiętaj jednak, że nie powinna być ona zbyt ciężka. Może być to np. praca w sklepie specjalistycznym, gdzie nie ma wielu Klientów, ale trzeba być w ruchu przez większość czasu. Również kontakt z klientami może pozytywnie wpływać na samopoczucie w depresji. Nie zapominaj jednak, że zajęcie może być wymagające emocjonalnie, dlatego musisz wiedzieć, jak odpowiednio zarządzać emocjami.

Moim zdaniem najważniejszym aspektem w wyborze pracy dla osoby z depresją jest pracodawca. Niezależnie od charakteru danego zajęcia, musisz czuć się dobrze w danym miejscu. Nawet najlżejsze i najprzyjemniejsze zajęcie nie będzie sprawiało satysfakcji w morzu wymagań i nieuzasadnionych pretensji.

Czytaj opinie o pracodawcach oraz fora poświęcone pracy. Wielokrotnie mnie to uchroniło przed trafieniem w nieodpowiednie miejsce. Za każdym razem, jednak gdy ignorowałam nieprzychylne opinie o firmie, trafiałam do paskudnego miejsca. Ufaj swojej intuicji!

Praca a zdrowie psychiczne — moje doświadczenia

Wiem, jak ciężkie jest znalezienie tego jednego, wyjątkowego zajęcia w życiu. Szukałam wiele lat i na rozwiązanie trafiłam stosunkowo niedawno. Jak wiecie, jestem SEO copywriterką, a od niedawna uczę się również SEO w pełnym wydaniu. Wcześniej byłam przekonana, że czeka mnie życie w nieszczęściu, a praca nigdy nie będzie sprawiała mi satysfakcji. Oj, jak bardzo się myliłam.

Obecnie cały czas poszerzam swoją wiedzę i chciałabym w przyszłości mieć podobny zakres kompetencji jak agencja funkymediaNa ten moment udało mi się zdobyć pierwszą pracę na pół etatu jako młodsza specjalistka ds. SEO, którą łączę z copywritingiem. 

Moje doświadczenia przekonały mnie, że każdy może znaleźć swoją wymarzoną pracę i co najważniejsze, nie warto siedzieć w niewspierającym środowisku. Wykonywana praca ma ogromny wpływ na zdrowie psychiczne, dlatego postaraj się wziąć pod uwagę swoje predyspozycje i indywidualne talenty. Nie zapomnij o sprawdzeniu pracodawcy! Może to uchronić Cię przed masą nerwów i stresu. 🙂

 

 

Newsletter Bezproblemowa blog o ADHD i depresji

Chcesz planer tygodniowy? Zapisz się do Newslettera!

Dostaniesz ode mnie plik do pobrania, który możesz wydrukować. Nie wysyłam spamu! Co dwa tygodnie wyślę do Ciebie dodatkowy artykuł, który dedykowany jest tylko moim subskrybentkom. 🙂

Klikając „zapisuję się”, akceptujesz politykę prywatności.

Udostępnij ten wpis!

Bezproblemowa

O mnie

Mam na imię Ola i od ponad 6 lat mieszkam w Krakowie, choć pochodzę z Mazur. O przeprowadzce na drugi koniec Polski marzyłam od dziecka i śmiało mogę powiedzieć, że była to jedna z najlepszych decyzji w moim życiu.

Na co dzień pracuję jako SEO copywriterka dla branży E-commerce i z dumą stwierdzam, że należę do tych szczęśliwców, którzy kochają swoją pracę.

» Więcej

Poza tym jestem pasjonatką bezmięsnego jedzenia, roślinek, tematyki true crime, a także odwiedzania nowych miejsc. Moja ciekawość świata się tu nie kończy się, bo uwielbiam odkrywać i wciąż próbować nowych rzeczy.

» Mniej

Najnowsze posty

Masz jakieś pytania?
Skontaktuj się ze mną!

Ten post ma 5 komentarzy

Dodaj komentarz