Tłumienie w sobie emocji to bardzo częste zjawisko – jak przestać to robić?

Tłumienie emocji jest dość złożonym zjawiskiem i może mieć wiele przyczyn. Nikt nie lubi być przecież smutny, zły sfrustrowany, czy rozczarowany. Jednak musimy pamiętać, że są to naturalne emocje i czasem będą występować, niezależnie od tego, jak bardzo chcemy je wyprzeć. Te stłumione zawsze prędzej czy później do nas wrócą, nawet ze zdwojoną siłą. Jakie są przyczyny tłumienia emocji i jak przestać to robić? O tym w dzisiejszym wpisie. 

tłumienie emocji jak przestać, odcięcie od emocji

Jeśli interesuje Cię tematyka emocji, zachęcam do przeczytania artykułu o uczuciu pustki w życiu.

Tłumienie emocji — przyczyny

Tłumienie emocji to złożony problem, więc istnieje wiele potencjalnych przyczyn tego zjawiska. Najczęstsze z nich to:

  • Trauma emocjonalna — osoby, które doświadczyły traumy emocjonalnej, mogą mieć trudności z wyrażeniem swoich emocji. Mogą bać się, że ich uczucia zostaną odrzucone lub spowodują negatywne konsekwencje.
  • Kulturowe lub rodzinne przekonania — w niektórych kulturach lub rodzinach wyrażanie emocji uważane jest za nieodpowiednie. W takich przypadkach osoby, które tego doświadczyły, mogą uczyć się tłumić swoje emocje, aby dopasować się do tych norm.
  • Zaburzenia lękowe — osoby, które często odczuwają lęk, mogą bać się wyrażania swoich emocji, ponieważ obawiają się reakcji innych ludzi lub pogorszenia swojego stanu.
  • Zmęczenie psychiczne – mogą utrudniać wyrażanie emocji, szczególnie jeśli ten stan występuje długo.
  • Potrzeba nadmiernej kontroli — osoby, które czują potrzebę ciągłej kontroli nad swoim życiem, mogą mieć trudności z wyrażeniem swoich emocji w obawie o utratę kontroli.
  • Choroba lub zaburzenie psychiczne — przyczyną tłumienia emocji mogą być niektóre zaburzenia, np. choroba afektywna dwubiegunowa lub depresja.

Jak widać przyczyn może być wiele i nie sposób wymienić ich wszystkich. Zdrowie psychiczne jest bardzo złożone i tutaj każde doświadczenie i przekonanie tworzy jedną całość. Warto jednak pamiętać, że nieokazywanie emocji nie prowadzi do niczego dobrego i dobrze jest nad tym pracować.

Tłumienie emocji — skutki i konsekwencje

Ciągłe tłumienie w sobie emocji może prowadzić do szeregu negatywnych konsekwencji zarówno dla zdrowia psychicznego, jak i fizycznego. Przede wszystkim dusząc w sobie emocje, możemy odczuwać zwiększone napięcie emocjonalne. Innym skutkiem są problemy ze snem, trudności z zasypianiem lub budzenie się w nocy. Może to skutkować obniżeniem jakości życia i chronicznym zmęczeniem.

Osoby, które mają tendencję do ukrywania emocji, często obserwują u siebie problemy w relacjach interpersonalnych lub lęk przed zawieraniem nowych znajomości. Oczywiście na początku ciężko to powiązać bezpośrednio z emocjami, dlatego warto udać się do psychologa, gdy tylko coś zacznie nas niepokoić.

Tłumienie emocji to też zwiększone ryzyko depresji i popadania w uzależnienia. Skrywane przez lata emocje, to większe prawdopodobieństwo sięgania regularnie po używki, by choć na chwilę zapomnieć i odciąć się od trudnej do zaakceptowania rzeczywistości. Nie zawsze jest to wyłącznie alkoholizm, czy narkomania. Uzależnienie od pracy, internetu, gier, hazardu, to równie poważne uzależnienia.

Warto mieć się na baczności, obserwować i przede wszystkim nie ignorować różnych symptomów. Dzięki szybkiej reakcji możemy zapobiec poważniejszym problemom w przyszłości. Na szczęście istnieje też profilaktyka, która jest pomocna, jeśli mamy problem z tłumieniem emocji.

Tłumienie emocji — jak przestać to robić raz na zawsze?

Domyślasz się już, że warto przestać tłumić w sobie emocje i zacząć pracę nad sobą. Często konieczna jest psychoterapia lub chociaż kilka sesji z psychologiem, który nakieruje na odpowiednie tory.

Istnieje jednak kilka sposobów, które możesz wdrożyć już teraz i zacząć lepiej radzić sobie z przeżywaniem emocji.  Najważniejsze jest właściwe rozpoznanie ich i akceptacja. To właśnie powinien być pierwszy krok w drodze do zrozumienia siebie. Zamiast próbować tłumić lub ignorować swoje emocje, spróbuj je nazwać i zrozumieć, skąd się biorą. Warto zapisywać swoje wnioski lub regularnie prowadzić dziennik.

Spróbuj znaleźć zdrowe sposoby na wyrażanie emocji. Każdy człowiek jest inny więc ciężko wskazać jeden najbardziej skuteczny sposób. Jednak wielu osobom pomaga rozmowa z zaufanymi osobami, pisanie w dzienniku, ćwiczenia relaksacyjne lub sport. Skuteczne jest też ćwiczenie samoświadomości. Dzięki temu możemy przyjrzeć się nie tylko samym emocjom, ale też reakcji naszego ciała.

Nie zapominaj o łagodności wobec siebie, ponieważ ten proces może potrwać długo i nie od razu wszystko będzie szło po Twojej myśli. Same próby wprowadzenia zmian to ogromny krok do przodu, dlatego warto sobie pogratulować i dać czas na rozwój. Pozwoli to zakończyć tłumienie emocji i rozpocząć bardziej świadome życie.

Odczuwasz lęk przed ludźmi? Sprawdź wpis na ten temat — klik.

Dlaczego odcięcie od emocji to zły pomysł?

Odcięcie od emocji to zły pomysł, ponieważ pełnią one ważną funkcję w naszym życiu. To normalne, że czasami nie chcemy ich przeżywać, bo są trudne i bolesne. Jednak duszenie emocji sprawi, że i tak wrócą one do nas prędzej czy później, niekoniecznie w takiej formie, jakiej byśmy sobie życzyły.

Warto pamiętać, że emocje są naturalnym sposobem przetwarzania informacji i dokonywania ocen. Bez nich nie potrafimy skutecznie rozwiązywać problemów i podejmować decyzji. Emocje pomagają nam też radzić sobie z trudnościami życiowymi. Niezależnie od tego, czy jest to choroba, utrata pracy lub śmierć bliskiej osoby. One zawsze są i będą przy nas. Dlatego tak ważne jest uczenie się zdrowego ich przeżywania.

Emocje pomagają nam zawierać znajomości i utrzymywać relacje. Bez nich nie byłoby związków, przyjaźni, czy nawet kontaktów biznesowych. Słowem — są wszędzie i odpowiadają za niemal każdy aspekt życia.

Jak już wcześniej wspomniałam, odcięcie od emocji może prowadzić do depresji, zwiększonego napięcia emocjonalnego, stresu i zwiększonej podatności na choroby fizyczne i psychiczne. Brak przyzwolenia na przeżywanie emocji i próba odcięcia się od nich nie jest więc dobrym rozwiązaniem i nie warto wybierać tej opcji.

Nieokazywanie emocji i moje doświadczenia

Zawsze byłam osobą bardzo emocjonalną. Zazwyczaj nie wstydzę się swoich emocji i staram się być transparentna wobec innych. Gorzej z transparentnością wobec siebie — nad tym muszę mocno popracować. Tłumienie emocji to mój chleb powszedni.

Całkiem niedawno zdałam sobie sprawę z tego, jak duży jest to problem. Wierne czytelniczki wiedzą, że chodzę do psychodietetyczki w związku z zaburzeniami odżywiania. Wykonuję regularnie kilka ćwiczeń, by pracować nad emocjami, nauczyć się je nazywać i lepiej nimi zarządzać.

Staram się robić je w miarę regularnie, ale ostatnio miałam gorszy okres. W czwartek mam kolejną wizytę i uświadomiłam sobie, że nie zrobiłam ani jednego ćwiczenia. Doskonale wiem dlaczego — w ostatnim czasie naprawdę nie miałam ochoty na przyglądaniu się temu, jak bardzo jest mi źle. Wiem jednak, że jest to potrzebne, dlatego trzymajcie za mnie kciuki. Chcę się z tym wszystkim mierzyć, bo skrupulatne zamiatanie emocjonalnych trudności pod dywan sprawia, że tego dywanu powoli przestaje wystarczać. Wszystko się spod niego wysypuje i tworzy dookoła jeszcze większy syf. Nie uciekniemy przed tym, dlatego musimy się nauczyć siebie od podstaw. Pamiętaj, że nieokazywanie emocji to nie jest rozwiązanie i warto znaleźć drogę do ich zrozumienia.

Może Cię zainteresować artykuł: „Co robić, gdy mam wszystkiego dość — stagnacja życiowa i inne skutki stanów depresyjnych”.

Tłumienie emocji — jak przestać? Podsumowanie

W powyższym wpisie starałam się przybliżyć zjawisko tłumienia emocji oraz jego negatywne skutki. Przedstawiłam też sposoby na radzenie sobie z emocjami, które powszechnie zalecane są przez psychologów.

Jeszcze raz chciałabym podkreślić, jak ważna jest akceptacja i wyrozumiałość wobec siebie. Dzięki temu możemy skutecznie uczyć się rozpoznawania swoich emocji i radzenia sobie nawet z tymi trudniejszymi. Warto też szukać zdrowych sposobów na ich wyrażanie, zwracać uwagę na swoje ciało i ćwiczyć samoświadomość.

Pamiętaj, że odcięcie od emocji to nie jest dobry pomysł. Jeśli sobie nie radzisz samodzielnie, szukaj pomocy u profesjonalisty lub chociaż wsparcia bliskich Ci osób. Zapewniam, że jest to gra warta świeczki, dlatego zachęcam Cię do tego z całego serca. 🙂

Stworzono przy współpracy z: https://www.kalalunatemple.com.pl/

Źródła: Gross, J. J. (1998). The emerging field of emotion regulation: An integrative review. Review of general psychology, 2(3), 271-299, Koole, S. L., & Rothermund, K. (2011). „I feel better but I don’t know why”: The psychology of implicit emotion regulation. Cognition & emotion, 25(3), 389-399, Thompson, R. A. (1994). Emotion regulation: A theme in search of definition. Monographs of the Society for Research in Child Development, i-ii, 25-52, DeSteno, D., Gross, J. J., & Kubzansky, L. (2013). Affective science and health: The importance of emotion and emotion regulation. Health Psychology, 32(5), 474-486, https://ziololek.pl/klub-zdrowej-skory/wyrzuc-to-z-siebie-dlaczego-nie-warto-kumulowac-emocji/

Newsletter Bezproblemowa blog o ADHD i depresji

Chcesz planer tygodniowy? Zapisz się do Newslettera!

Dostaniesz ode mnie plik do pobrania, który możesz wydrukować. Nie wysyłam spamu! Co dwa tygodnie wyślę do Ciebie dodatkowy artykuł, który dedykowany jest tylko moim subskrybentkom. 🙂

Klikając „zapisuję się”, akceptujesz politykę prywatności.

Udostępnij ten wpis!

Bezproblemowa

O mnie

Mam na imię Ola i od ponad 6 lat mieszkam w Krakowie, choć pochodzę z Mazur. O przeprowadzce na drugi koniec Polski marzyłam od dziecka i śmiało mogę powiedzieć, że była to jedna z najlepszych decyzji w moim życiu.

Na co dzień pracuję jako SEO copywriterka dla branży E-commerce i z dumą stwierdzam, że należę do tych szczęśliwców, którzy kochają swoją pracę.

» Więcej

Poza tym jestem pasjonatką bezmięsnego jedzenia, roślinek, tematyki true crime, a także odwiedzania nowych miejsc. Moja ciekawość świata się tu nie kończy się, bo uwielbiam odkrywać i wciąż próbować nowych rzeczy.

» Mniej

Najnowsze posty

Masz jakieś pytania?
Skontaktuj się ze mną!

Ten post ma 3 komentarzy

Dodaj komentarz