Jak przestać ciągle jeść, odczuwając przymus jedzenia? Odkąd pamiętam, jedzenie kojarzyło mi się bardzo pozytywnie. Niedawno odkryłam, że wszystko zaczęło się we wczesnym dzieciństwie – dobre, wysokokaloryczne potrawy były wtedy wtedy, gdy w domu panowała pozytywna atmosfera. Mechanizm zajadania uczucia napięcia i niepokoju odkryłam u siebie stosunkowo niedawno – jem, by wyregulować trudne emocje. Kompulsywne objadanie wcale nie jest rzadkością – szacuje się, że może mieć z tym problem nawet co piąta kobieta. Jakie są więc przyczyny kompulsywnego objadania się i jak przestać się objadać?
- Kompulsywne objadanie się, to zaburzenie odżywiania – podobnie, jak anoreksja i bulimia.
- Polega na utracie kontroli nad ilością tego, co jemy. Towarzyszy temu niepohamowana potrzeba jedzenia. Po wszystkim, często pojawiają się trudne emocje i poczucie winy.
- Nie otrzymasz satysfakcjonujących Cię wyników po wpisaniu w Google frazy „postanowienie noworoczne – jak schudnąć”, jeśli zmagasz się z kompulsjami.
- Zastanawiając się, jak przestać się objadać, musimy pamiętać, że przyczyny kompulsywnego objadania się leżą głębiej i warto najpierw popracować nad emocjami.
- Jak pokonać objadanie się? To długi proces i ciężka praca, ale jak najbardziej możliwa do wykonania.
Zobacz też: „Jak przestać odkładać wszystko na później? Mój autorski miniporadnik i fakty psychologiczne”.
Spis treści:
ToggleKompulsywne objadanie się – co to jest?
Jak przestać ciągle jeść? Zanim odpowiem na to pytanie, warto dowiedzieć się, czym są kompulsje.
Kompulsywne objadanie się podobnie jak anoreksja i bulimia, jest zaburzeniem odżywiania. Na czym polega? Przede wszystkim na utracie kontroli nad ilością spożywanego jedzenia. Jemy najczęściej w samotności i tajemnicy przed innymi.
Towarzyszy temu ogromne poczucie winy – tym bardziej, że osoby doświadczające kompulsji, mają zwyczaj myślenia w kategoriach “wszystko albo nic”. Dzień nie może być normalny – jest albo idealny, albo stracony. Nie istnieje nic pośrodku. Nie udało się zrealizować idealnego planu odżywiania? Skoro się nie udało, to można się objeść. I tak w kółko.
Kompulsywne objadanie się – przyczyny i objawy
Jakie podejście do jedzenia mają osoby, które cierpią na kompulsywne objadanie się?
- Zazwyczaj jedzą dużo szybciej,
- Spożywają posiłki nawet wtedy, gdy nie odczuwają fizycznego głodu,
- Wybierają jedzenie w samotności, bo odczuwają wstyd z powodu ilości i jakości jedzenia, które jedzą,
- Często jedzą aż do momentu nieprzyjemnego przejedzenia.
Czym to zaburzenie różni się od nieco bardziej popularnej bulimii? Osoba zmagająca się z kompulsjami zazwyczaj nie doprowadza do wymiotów i nie korzysta ze środków na przeczyszczenie. W większości przypadków rzadziej zdarza się też wymierzanie sobie kar w postaci nadmiernej aktywności fizycznej za ilość zjedzonych kalorii.
Jak przestać ciągle jeść? Określ przyczyny kompulsywnego objadania się
Jakie są najczęstsze przyczyny kompulsywnego objadania się? Może się na nie składać się wiele czynników. Oczywiście największą rolę odgrywają te psychologiczne. Nie da się zaprzeczyć, że osoby, które mają tendencję do kompulsji, zazwyczaj intensywniej odczuwają emocje, w tym lęk i niepokój. Nie bez znaczenia są zaburzenia depresyjne.
Jak przestać ciągle jeść i raz na zawsze pozbyć się poczucia winy? To nie takie proste, ale istnieje kilka skutecznych metod. O tym, jak przestać się objadać opowiem w dalszej części artykułu.
Jak przestać się objadać? Określ trudności
Tracisz kontrolę nad jedzeniem i swoimi emocjami podczas objadania się? Odczuwasz silne poczucie winy, bezradność i wstyd? Masz wrażenie, że tylko jedzenie może przynieść Ci ulgę, a jednocześnie zaczynasz coraz bardziej nienawidzić swoje ciało?
To przydatne wskazówki, które możesz wykorzystać do rozpoczęcia swojej drogi wygrzebywania się z zaburzeń odżywiania.Niestety długiej drogi. Skoro utrwalałaś złe nawyki żywieniowe przez całe życie, to nauczenie się nowych nie potrwa tydzień, dwa, ani nawet miesiąc – może trwać lata. Jednak jak zwykłam mawiać – gra jest warta świeczki.
Najpopularniejsze postanowienie noworoczne – jak schudnąć?
Nowy Rok – nowa ja? To właśnie pod koniec grudnia najczęściej zastanawiamy się jak przestać ciągle jeść. Niestety to tak nie działa. Przyczyny kompulsywnego objadania się leżą dużo głębiej i nie zmienimy tego z dnia na dzień, mimo najszczerszych chęci i ogromnego samozaparcia.
Zdaję sobie sprawę z tego, że postanowienia noworoczne nadają mocy i z pozoru mogą motywować do działania. Jednak zgodnie z tym, co napisałam wyżej – kompulsje są mocno utrwalonym nawykiem.
Dla osób zmagających się z tym zaburzeniem odżywiania, jedzenie często zapewnia poczucie bezpieczeństwa. Nie miej do siebie pretensji, gdy Twój organizm żąda czegoś, do czego przyzwyczajałaś go latami. Nie wymagaj od siebie niemożliwego, bo dobrze wiesz, że robisz wszystko, co w Twojej mocy, by czuć się lepiej.
Twoje problemy bynajmniej nie wynikają wyłącznie z braku silnej woli. Im wcześniej, to zrozumiesz, tym bliżej Ci będzie do zdrowego podejścia do jedzenia. Właśnie tego chcesz się nauczyć, prawda?
Pamiętaj o tym, zanim po raz kolejny wpiszesz w okno swojej wyszukiwarki hasło “jak schudnąć po nowym roku” lub tym bardziej “jak szybko schudnąć”. Ja już byłam w swoim życiu w miejscu szybkiego chudnięcia. Skutki odczuwam do dziś i wcale nie jestem szczuplejsza. Jednak o głodzeniu się opowiem innym razem – teraz najważniejsze jest rozważenie jak przestać się objadać. Moim zdaniem bez tego nie da się schudnąć. Prędzej czy później i tak popadniemy w wir ciastek i mrożonej pizzy – przyczyna leży bowiem dużo głębiej.
To jak przestać ciągle jeść? Moje sposoby
Weź kartkę i zapisz sobie, z czym kojarzy Ci się jedzenie. Ja też to zrobiłam — oto rezultaty:
- poczucie bezpieczeństwa,
- przyjemność,
- pozbycie się napięcia emocjonalnego,
- chęć przekierowania uwagi na coś przyjemnego i odwrócenia uwagi od problemów.
U Ciebie może to wyglądać podobnie, ale nie musi. Choć często przyczyny kompulsywnego objadania się u różnych osób pokrywają się, to nie zawsze tak jest. Najważniejsze jest dostrzeżenie wartości, którą potencjalnie daje Ci nadmierne jedzenie. Wtedy pozostaje pomyśleć, jak zaspokoić tę palącą potrzebę w inny sposób.
Metod jest mnóstwo i jednocześnie nie ma tej jedynej, najbardziej skutecznej. Jedni w chwilach napięcia i chęci objedzenia się, dostarczają sobie dużej dawki ruchu, np. biegając po schodach, a inni zaczynają sprzątać szafkę z ubraniami na lato. Na mojej liście widnieje:
- Szukanie błędów na swoim blogu (jak, nie masz swojego, możesz szukać na moim i wytknąć mi je wszystkie w komentarzu :D),
- Picie gorącej herbaty lub wody gazowanej,
- Mycie zębów,
- Skakanie w miejscu.
Warto próbować różnych rzeczy i cały czas testować!
Jak przestać się objadać? Zrozum źródło problemu
To działa trochę tak, jak u alkoholika. Osoby uzależnione od procentów, też szukają chwilowego rozwiązania swoich problemów w trunku. Co prawda, jedzenie nie ma właściwości rozluźniających i przeciwlękowych, ale wystarczy, że kojarzy nam się z poczuciem bezpieczeństwa i przyjemnością.
Nic dziwnego, że w trudnych chwilach uciekamy do tego, co przynosi ulgę i jest nam znane. Nie sposób nie wspomnieć tu o zachowaniach destrukcyjnych, które towarzyszą zarówno alkoholikom i narkomanom, jak i osobom z zaburzeniami odżywiania.
Jak przestać cały czas jeść, kiedy jedzenie pełni tak ważną rolę w naszym życiu? Przechodząc na kolejną restrykcyjną dietę, tylko oddalasz się od swojego celu. To tak, jakbyś zauważyła grzyba na ścianie i zamalowała go farbą. Doskonale wiesz, że on i tak wyjdzie spod położonej warstwy, bo jego źródłem jest nadmierna wilgoć. To samo robisz, przechodząc na głodówkę.
Skoro jesteś świadoma, że powodem jest stres i trudne emocje i zastanawiasz się, jak pokonać objadanie się, szukaj rozwiązania w sobie, a nie kolejnej diecie, czy, o zgrozo, „leczniczym” poście. Dobrze wiesz, że leczniczy jest on tylko z nazwy, a Twoim podświadomym celem jest szybkie schudnięcie i efekty widoczne już po paru dniach. Choć sama nad tym ubolewam jako ADHDówka– nie ma drogi na skróty.
Jak pokonać objadanie się? Wyklucz występowanie innych chorób
Bezproblemowa, to blog o zdrowiu psychicznym, więc piszę przede wszystkim o czynnikach psychologicznych w różnych dolegliwościach. Jednak jeśli zastanawiasz się jak przestać ciągle jeść, a nie badałaś się od wielu lat, najlepiej zacząć właśnie od tego. W tym celu najlepiej udać się do lekarza pierwszego kontaktu, by opowiedzieć o objawach i poprosić o skierowania na stosowne badania.
Może zdarzyć się, że przyczyny kompulsywnego objadania się są bardziej złożone i wynikają zarówno z zaburzeń odżywiania, jak i poważniejszych chorób. Warto to sprawdzić, choćby dla świętego spokoju.
Jak przestać się objadać? Kompulsywne jedzenie, a depresja
Czuję się też zobowiązana do zanegowania pewnego stereotypu o depresji. Wiele osób sądzi, że depresja = brak apetytu. Wcale nie musi tak być — zdarza się, że osoby w głębokiej depresji jedzą dużo więcej, by wypełnić silne poczucie pustki.
Powodów może być znacznie więcej i nie czuję się kompetentna, by je wszystkie wymieniać. Pamiętajmy jedynie, że świat nie jest czarno-biały i nie osądzajmy ludzi zmagających się z trudnościami. Z drugiej strony jest mnóstwo osób, które chudną przy depresji i silnym stresie, zgodnie z popularnym stereotypem. Nie ma jednego takiego samego człowieka.
Jeśli chcesz poczytać o wspomnianym poczuciu pustki — przeczytaj mój inny wpis – „uczucie pustki w życiu — jak je zwalczyć i odzyskać szczęście?” To rozwinięcie tego tematu, dzięki któremu będzie Ci łatwiej rozważyć, jak pokonać objadanie się i znaleźć dla siebie najlepsze rozwiązanie.
Kompulsywne objadanie się — przyczyny i praca z emocjami
Choć jest to mój blog, to nie chcę do końca lecieć z prywatą. Wychodzę z założenia, że nie szukasz tu historii moich życiowych potyczek, a rady co do trudności, które sama przeżywasz. Jednak czasem jest to nieuniknione — dobrze jest poznać różne perspektywy. Chcę więc w skrócie opowiedzieć Ci, jak to wyglądało u mnie.
Zaczęłam ten wpis od podzielenia się obserwacją, że jedzenie zawsze kojarzyło mi się z poczuciem bezpieczeństwa. Jednak nie szukałam wtedy odpowiedzi na pytanie „jak przestać ciągle jeść” – chciałam schudnąć, najlepiej szybko. Następstwem głodówek były oczywiście napady i spożywanie ogromnych ilości jedzenia.
Dopiero później dotarło do mnie, dlaczego ciągle jem i zaczęłam zastanawiać się, jak zwalczyć to raz na zawsze. Zaczęłam nie tylko brać leki, ale też chodzić na terapię. Obecnie regularnie odwiedzam psychodietetyczkę.
Z racji, że przyczyny kompulsywnego objadania się, to problem bardzo złożony i nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie jak przestać się objadać, podzielę się Wami tym, czego ja się dowiedziałam na swojej drodze walki z kompulsjami. W dalszej części artykułu opowiem o tym, jak wygląda praca z psychodietetykiem i przybliżę nieco, co do tego wszystkiego ma ADHD. Mnie osobiście bardzo pomagają relacje i doświadczenia innych osób. Dzięki temu mogę sama próbować najlepszych dla siebie rozwiązać, rezygnując tych bardzo frustrujących lub nieskutecznych.
Jak pokonać objadanie się? Pójść do psychodietetyka!
Przed dłuższy czas byłam przekonana, że przyczyny kompulsywnego objadania się są nieco płytsze niż w rzeczywistości. Poszłam do psychodietetyczki, licząc na to, że powie mi jak przestać ciągle jeść i ułoży mi jadłospis. Zderzyłam się ze ścianą — i bardzo dobrze.
Specjalistka wskazała mi inną drogę. Jest trudniejsza, ale bardziej skuteczna. Przede wszystkim powiedziała, że nie będzie mi układać żadnego jadłospisu. Nie o chodzi, abym do końca życia przychodziła do niej po gotowe wskazówki, a nauczyła się jeść samodzielnie i dokonywała świadomych wyborów. Przez pierwsze tygodnie współpracy spisywałam jej natomiast wszystko, co jadłam wraz z godzinami, wielkością porcji i informacją o tym, czy się najadłam. Wszystko po to, aby dać obraz sposobu mojego odżywiania się oraz otrzymać przydatne wskazówki. To jednak dopiero początek tej drogi.
Jak przestać ciągle jeść? Metody stosowane przez psychodietetyków i terapeutów
Najważniejsze jest wspólne ustalenie z danym specjalistą, jaki jest konkretny powód występowania zaburzeń odżywiania. Stosowane metody mogą się różnić w zależności od osoby, z którą pracujecie, ale zawsze wszystko kręci się wokół emocji. Powiem w skrócie, jak to wygląda u mnie.
W przypadku kompulsji uzupełniam każdorazowo informacje na temat okoliczności wystąpienia napadu objadania się. Opisuję dokładnie, o czym myślałam, co zjadłam i jak czułam się po zjedzeniu danej ilości jedzenia. To ważne informacje zarówno dla mnie, jak i specjalisty. Dają obraz mojego sposobu myślenia i głęboko utrwalonych nawyków.
W pracy z psychodietetykiem odkrywamy źródło lub źródła napadów (tak, może być ich kilka). Należy obserwować swoje zachowania i na ich podstawie uczyć się metod skutecznego radzenia sobie z objadaniem się . Nie znajdziesz od razu odpowiedzi na pytanie jak przestać się objadać raz na zawsze. Będziesz natomiast wiedziała, dlaczego się objadasz, jakie są przyczyny kompulsywnego objadania się i jak temu zaradzić w przyszłości.
Jak przestać ciągle jeść? Moje wypracowane sposoby
Podczas mojej pracy z psychodietetyczką i własnej obserwacji, udało mi się wypracować swoje indywidualne metody radzenia sobie z napadami. Jednak od razu ostrzegam — nie jest to złoty środek, ani recepta.
Jeśli zastanawiasz się, jak przestać cały czas jeść, musisz spróbować sama ustalić, co się sprawdza w Twoim przypadku i wyeliminować to, co nie zdaje egzaminu. Moje rady potraktuj jako inspirację do szukania własnej drogi. Czego zatem warto spróbować?
- Skupienia się na jedzeniu i traktowania tej czynności z uważnością,
- Wyciągania wniosków z każdego napadu objadania się,
- Przekierowywania uwagi podczas chęci na niezdrowe jedzenie (tu musisz znaleźć swój sposób) – możesz np. ćwiczyć, zadzwonić do kogoś, zacząć układać ciuchy itp.
- Picia wody gazowanej, kiedy czujesz, że nie jesteś głodna, ale chcesz się objeść (nie zapijamy uczucia fizycznego głodu!),
- Zapisywania uczuć i emocji, które towarzyszą Ci podczas jedzenia (pomaga w wyciąganiu wniosków),
- Zastanowienia się, co jest głównym źródłem napięcia w Twoim życiu i postarać się to wyeliminować.
Kompulsywne objadanie się — przyczyny i predyspozycje
Okazuje się, że często przyczyną kompulsji jest ADHD, ponieważ osoby zainteresowane wykazują większą predyspozycję do braku kontroli. Objawia się to również w jedzeniu. Ten rodzaj zaburzenia neurorozwojowego często rzutuje na wiele aspektów życia danej osoby.
Kolejną trudnością jest ciągłe napięcie i przymus nieustannego robienia czegoś. Często skupienie się na jednej czynności jest tak trudne, że staramy się za wszelką cenę dobodźcować. Nie tylko nieustannie obgryzamy wargi lub paznokcie z powodu nadruchliwości, ale też możemy…więcej jeść.
Jedzenie, jak już wcześniej wspomniałam, rozładowuje napięcie. Oczywiście są też tacy ADHDowcy, którzy zapominają o jedzeniu. Jednak to tak samo jak z depresją — jedni chudną i przestają jeść z nerwów i zgryzoty, a drudzy będą starali się za wszelką cenę zajeść wewnętrzną pustkę.
Osobom z ADHD jest dużo trudniej wyjść z zaburzeń odżywiania. W moim przypadku trudność objawia się tym, że mam problem ze złapaniem momentu uważności podczas jedzenia. Jedzenie mnie nudzi i bardzo ciężko jest mi skupić się na jednej czynności.
Masz ADHD? Napisz mi w komentarzu o swoim podejściu do jedzenia — będę zobowiązana.
Objadanie się – jak je pokonać? Podsumowanie
Jak widzisz, przyczyny kompulsywnego objadania się są bardzo złożone. Jak przestać się objadać? Przede wszystkim warto zacząć od porzucenia diet cud i innych destrukcyjnych metod. Zamiast tego, obserwuj siebie i szukaj swoich sposobów. Jeśli nie masz możliwości pracy z psychodietetykiem, dołącz do grup wsparcia i czytaj wpisy osób, które podpowiadają jak przestać zajadać emocje na podstawie własnych doświadczeń.
Ja na pewno w przyszłości rozwinę ten wątek i opowiem o głodówkach. Od razu mogę Ci poradzić, żebyś darowała sobie wpisywanie w okno wyszukiwarki: „postanowienie noworoczne — jak schudnąć” Łamane postanowienia noworoczne prowadzą tylko do frustracji. Choć każda próba poradzenia sobie z zaburzeniami odżywiania to droga ku dobrej zmianie — pamiętaj o swoim zdrowiu. Trzymam kciuki w tej trudnej walce. Bądź wobec siebie wyrozumiała, bo nie jesteś robotem. 🙂
Źródła: własne doświadczenia, https://avigon.pl/blog/jak-radzic-sobie-z-kompulsywnym-objadaniem-sie https://www.doz.pl/.
Chcesz wesprzeć moje działania? Postaw mi wirtualną kawę!
Tworzę dla Was treści z pasji – poświęcam mnóstwo czasu na dbanie o wartość merytoryczną swoich wpisów i postów na social media. Jeśli lubisz moje treści, zerknij tutaj: buycoffee.to/ bezproblemowa
Ten post ma 8 komentarzy
Pingback: Co to jest zakupoholizm i jak wygląda leczenie? - Bezproblemowa
Pingback: Czy ciałopozytywność i ruch body positive mogą być szkodliwe? - Bezproblemowa
Pingback: Potrzeba kontroli wszystkiego — jakie są przyczyny? - Bezproblemowa
Pingback: Obżeranie się, czyli nadmierny apetyt - przyczyny - Bezproblemowa
Artykuły tego bloga to jak malowane obrazy słów, gdzie każdy akapit jest jak pociągający obraz, a autor to jak artysta, który umiejętnie posługuje się pędzlem myśli, by wywołać w czytelniku głębokie emocje.
Aż się zarumieniłam – dziękuję!
Treść jest klarowna, dobrze zorganizowana i pełna przydatnych wskazówek. Autor doskonale wyjaśnia kluczowe zagadnienia. Może warto by dodać więcej przykładów praktycznych. Pomimo tego, tekst jest niezwykle edukacyjny i inspirujący.
Bardzo dziękuję za miłe słowa i przydatne wskazówki. Postaram się następnym razem dodać więcej praktycznych przykładów 🙂